سد تیموری اخلمد(سد بایسنقرخان) - اخلمد / اخلومد
X
تبلیغات
زولا


اخلمد / اخلومد

منطقه ای سر سبز از رشته کوه های بینالودسد تاریخی اخلمد معروف به سد تیموری (سلطان حسین بایقرا آخرین پادشاه تیموری) ، در مسیر رودخانه اخلمد، بنا شده از سنگ و آجر و ساروج میباشد.


این سد اگرچه در حال حاضر به دلیل پر شدن دریاچه پشت آن قابل استفاده نیست اما در گذشته برای مهار آب‌های دره اخلمد و استفاده مناسب از آب آن بسیار مفید بوده‌است.


بند اخلمد با طول حدود یکصد متر از جمله بناهای ساخته شده توسط سلطان حسین بایقرا آخرین پادشاه تیموری است.در حال حاضر رسوبات گردآمده در پشت بند، بستر مناسبی جهت رویش درختان و سرسبزی دهانه اخلمد شده است. این محل یکی از تفرج‌گاه‌های مردم مشهد و زایران در تابستان است.

بند تاریخی اخلمد در خراسان رضوی مرمت می‌شود

خبرگزاری فارس: معاون حفظ و احیای آثار تاریخی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: مرمت و خواناسازی بند اخلمد، شامل بازنشانی سنگ‌های فرو افتاده‌ نما، بندکشی و مشخص کردن عنوان خطوط اصلی نمای بند شروع شده و در حال انجام است.


سیاوش صابری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد افزود: 

با توجه به قدمت 600 ساله این بند، از محل اعتبارات اضطراری سال 84 و 85 و اعتبارهای منطقه توس، اقدام به احیا و مرمت این بند تاریخی کرده‌ایم که تاکنون 5 درصد از این سازه، بازسازی و تعمیر شده است. 
وی با حایز اهمیت خواندن این بند به لحاظ تاریخی اظهار داشت: با توجه به نحوه ساخت و مقایبسه آن با بندهای فریمان و گلستان می‌توان این بند را مربوط به دوره تیموری دانست. 
به گفته صابری، طول این بند، 225 متر، عرض آن در تاج 11 متر و در بستر رودخانه، 5/13 متر و ارتفاعش 12 متر است. 

منبع : فارس نیوز


نوشته شده در دوشنبه 22 آذر‌ماه سال 1389ساعت 08:31 ب.ظ توسط محمود| 1 نظر|

Design By : Mihantheme