گزارش حادثه سقوط بهرام نیاستی - اخلمد / اخلومد


اخلمد / اخلومد

منطقه ای سر سبز از رشته کوه های بینالودمرحومبهرام نیاستی سنگنورد و کوهنورد با اخلاق مشهدی روز جمعه 15 خرداد هنگام فرود از مسیر معروف به "پر سروصدا" در ایتدای دره اخلمد بر اثار سقوط از کارگاه جان به جان آفرین تسلیم کرد. این مسیر حدود 80 متر طول دارد و می توان پس از صعود آن از مسیر دست به سنگ و خفته و آسان سمت راست پایین آمد و یا همان مسیر صعود را با استفاده از طناب فرود آمد. بهرام پس از اتمام مسیر قصد فرود 50 متری با یک طناب را داشت که ناگهان از کارگاه به کف دره سقوط کرد. 


http://www.hamtanab.com/UserFiles2/picarticle/bigbahram-niyasti.jpg

بهرام اهل شمال کشور ولی ساکن مشهد بود. حدود 30 سال سن ، مجرد و در پایگاه هوایی مشهد شاغل بود. تجربه صعود  بسیاری از مسیرهای اخلمد را داشت و از آمادگی جسمانی بالایی نیز برخوردار بود. او در برنامه های کوهنوردی، سنگنوردی و غارنوردی اغلب گروه ها و باشگاه های کوهنوردی مشهد شرکت نموده بود و همه کوهنوردان مشهدی او را می شناختند. دوستی ساده و مهربان با لبخندی ملیح و همیشگی که خیلی زود و راحت از دست رفت. خداوند او را قرین رحمت خویش قرار دهد.

گزارش این حادثه

نوع: صعود ورزشی، شروع از پایین دره اخلومد

فاصله عمودی کل از پایین دره تا بالا: 110 متر

فاصله مفید صعود: 70 متر

رسیدن تا پای کار: مسیر کلاس IV بدون نیاز به حمایت

درجه سختی صعود:5.10YDS  

تعداد کل مسیرهای صعود (کرده ها) : 3

تعداد کل ایستگاه حمایت (کارگاه): 3 (اول از بالا: 20 متر، دوم: 20 متر، سوم:30 متر)

مسافت کل فرود: 75متر

زمان حادثه: 5 بعداز ظهر در روز 15 خرداد 1385

اطلاعات روشنایی روز: قسمت اعظم دیواره در سایه بود.

تیم صعود:متشکل از دو نفر، هردو سنگنوردان با تجربه2 سال

طناب: طناب دینامیک بقطر  10.2mm Beal

ابزار فرود: هشت8استاندارد

ضامن فرود: پروسیک بالا (زیر) ابزار فرود

   

http://www.hamtanab.com/UserFiles2/picarticle/bigpor-sar-seda1.jpg


 

تجزیه و تحلیل:

 این حادثه در اواخر بعدازظهر رخ داده و بر پایه گزارش همطناب او، هر دوی آنها خصوصاً بهرام از صعود هایی که در دره انجام داده، خسته بوده است. هر دویسنگنوردان می خواستند دیواره را قبل از تاریکی هوا تمام کنند. هنوز مشخص نیست که اگر بهرام تصمیم داشته که 20 متر فرود آید، چرا طنابش را با گره گره خود حمایت به کارگاه فیکس می کند؟ بهرحال یک احتمال پیشنهاد می کند که ممکن است بهرام اول می خواست دو مسیر را فرود رود (مجموع 40 متر را) که مقداری در زمان صرفه جویی کند و سپس همطنابش گره خود حمایت را باز کرده و از طریق سیستم دو طنابه به کارگاه فرود بعدی فرود رود، در حالیکه بهرام در بالایمسیر 1 در حال استراحت است. 

این حادثه بسادگی قابل اجتناب بود اگر که  هر دو هم طناب در مورد استراتژی فرودشان، پیش از آنکه بهرام سیستم فرودش را نصب کند با هم صحبت کردهبودند، ؛ و همچنین اگر همطنابش بهرام را مجدد چک می کرد، مطمئن هستم کهاو قادر بود فرود بهرام روی انتهای کوتاهتر بی حفاظ طناب را تشخیص دهد.

 مجید ثابت زاده  (مربی و عضو تیم جستجو و نجات  یوسمیت، کالیفرنیا NPS YOSAR )

نوشته شده در جمعه 17 دی‌ماه سال 1389ساعت 01:13 ب.ظ توسط محمود| 0 نظر|

Design By : Mihantheme